Układ krążenia a dieta

Układ krążenia naszego organizmu składa się z serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych. Układ krążenia dystrybuuje tlen, elementy odżywcze, wodę i krew w naszym ciele, pomaga również w sprzątaniu produktów przemiany materii. Zachowanie tego systemu w należytej formie jest niezbędne dla naszego zdrowia.

Jedną z rzeczy, które możemy poczynić, aby nasz układ krążenia był w dobrej formie, jest upewnienie się, że zapewniamy w diecie odpowiednie witaminy i minerały.

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/bez-kategorii/

Witamina C odpowiada za umocnienie ścian naczyń krwionośnych w całym organizmie. Ma to związek z jej funkcją w wytwarzaniu kolagenu, który jest niezbędną tkanką łączną. 

Miedź jest minerałem nieodzownym w procesie tworzenia tkanki łącznej organizmu. 

Biotyna ma decydujące znaczenie dla zdrowia układu krążenia, a także dla wydajności układu krążenia, albowiem pełni funkcję w wielu ważnych procesach enzymatycznych.

Witamina E na kilka sposobów wspomaga prawidłowe działanie układu krążenia. Pomaga rozszerzać żyły i gra rolę w kontrolowaniu krzepnięcia krwi. Innym ważnym aspektem witaminy E są jej właściwości przeciwutleniające, wspólne z witaminą C. Witaminy owe, z pomocą innych przeciwutleniaczy, służą do przenoszenia wolnych rodników, które zostawione bez kontroli mogą uszkadzać tkankę.

Potas, od dawna znany jako wartościowy dla serca, służy także innym częściom układu krążenia. Jedną z ważnych funkcji potasu jest kontrolowanie ciśnienia krwi i stabilności płynów w układzie krążenia. Sód ma udział w tych ważkich funkcjach utrzymywania równowagi i ciśnienia krwi. Tyle słyszymy o negatywach sodu, że łatwo zapomnieć, że w rzeczywistości sód jest minerałem niezbędnym do funkcjonowania organizmu, szczególnie układu krążenia.

Jasne jest, że układ krążenia jest niezbędny dla zdrowego organizmu. Sensowne jest wspieranie jego funkcji dietą, która spełnia zalecane dobowe dozy witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych.

This entry was posted in Zdrowie and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *