Niezwykłe właściwości lawendy

 Co sprawiło, że ten śródziemnomorski dar natury stał się tak popularny na całym świecie?
Lawenda to przede wszystkim imponujące kwiaty, będące źródłem wartościowych dla naszego zdrowia olejków eterycznych. To również fitosterole, garbniki oraz kwasy organiczne, które mogą dobrze wpływać na nasz organizm. Jakie przypadłości można zwalczać za pomocą lawendy?
Lawenda, jako flora lecznicza, wykorzystywana jest przede wszystkim w aromaterapii. Z lawendy mogą korzystać te osoby, które poszukują naturalnego środka na uspokojenie, a także ci, którym życie utrudniają przykre kurcze. Olejek lawendowy ma z kolei właściwości dezynfekujące, jest zatem z powodzeniem wykorzystywany przy problemach skórnych.

Kwiaty na urodziny

Warto też pamiętać, iż lawenda może się wyśmienicie sprawdzić jako przyprawa. Jej liście są znakomitym dodatkiem do dań z mięs, ich obecność niejednokrotnie uwzględniają również przepisy na zupy oraz potrawy z ryb. Liście lawendy można też dodawać do wielu sałatek, dzięki czemu staną się one jeszcze smaczniejsze i zdrowsze.
Lawenda jest jedną z popularniejszych roślin pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego. Aktualnie jej uprawy spotkać można w niemal całej Europie, m. in. w Polsce, w której już dawno zdobyła gigantyczną popularność jako flora lecznicza.

This entry was posted in Natura and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *