Zawód – dekarz

Dekarstwo to specjalizacja polegająca na układaniu pokryć dachów oraz na restauracji pokryć dachowych.

Praca ta liczy na zadbaniu o atrakcyjny wygląd dachów, a również zapewnieniu ochrony przed żywiołami i warunkami atmosferycznymi.

Obecnie w Polsce odrestaurowuje się multum budynków i jest zapotrzebowanie na pracę dekarzy.

Szczególne warunki, w których te specjalizują się rzemieślnicy wykonują pokrycia dachowe, a gonty spełniają określone przepisy budowlane oraz przeciwpożarowe oraz standardy architektoniczne krajów, miast lub województw, w jakich praca jest wykonywana. Zobacz też stronę https://festal.pl/.

Co więcej, nauka dekarstwa, podobnie jak praca rzemieślnicza elektryków i hydraulików, wymaga duża wiedza i umiejętności, które muszą być przeprowadzone i wypełnione poprawnie, w przeciwnym razie

dachy mogą być zagrożenie dla osób pozostających w domu. Naprawianie dziur i popękanego drewna przed odpowiednim przykryciem dachu dachówką gontową jest owego przykładem.

Materiały użyte do prac dekarskich są różne, ale wszystko, co jest używane, powinno być wytrzymałe i bezpieczne.

W dekarstwie wykorzystuje się różne technologie łączenia elementów. Gonty są bezpiecznie przybijane lub przybijane, ale wyłącznie tam, gdzie dachówka styka się z dachem; płytki gontowe wcale nie są przyklejane ani przybijane zakładka. Taka strategia byłaby miana za mniej bezpieczną (albowiem że ją przebić wiele płytek z gontów asfaltowych), a wygląd wygląda niezręcznie. Do ceramiki (oraz czasami z asfaltem), czasami stosuje się smoły lub pasty o wielkiej sile wiązania dachówki na dach. Płytki gontowe układane są w rzędzie wzdłuż dolnej krawędzi dachu oraz po każdej rosnący rząd, jak powiedziano, jest na jeden pod nim o około połowę długości płytki. Szczyt krawędź dachu jest następnie zamykana.

 

 

Łupki dachowe, zwane również „gontami łupkowymi”, są również stosowane w pokryciach dachowych i gontach oraz są stosowane w ten jedyny sposób. Ze względu na ciężką konsystencję łupka jest mało prawdopodobne, żeby gwoździe lub pinezki były używany; zamiast tego pasta lub smoła wydają się lepszym wyborem dla metody klejenia.

Pokrywanie dachów i gontów to prawdziwy i czasochłonny proces, który pragnie być ostrożny wykonane dla dachu, żeby osiągnąć ten architektoniczny urok. Nie jedynie winno być know-how konieczne, ale zdecydowanym wymogiem są również ostrożne zajmowanie się i kroczenie.

This entry was posted in Budownictwo i remonty, Dom and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *