Uważaj na wątrobę

Należy żyć w dobrych stosunkach z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Niedysponowana wątroba upośledza funkcjonowanie wielu organów w naszym ciele. Choroby wątroby w obecnych czasach stanowią nader poważny problem społeczny. jednakowoż ma świadomość, że wątroba w początkowym etapie choroby nie daje żadnych dolegliwości, niemniej pomimo to można wywnioskować, że jest z tym organem coś nie tak.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i pierwszych symptomów chorej wątroby należy świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków, jak również poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu. Często występuje również utrata apetytu, ubytek masy ciała, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Wątroba-funkcje

Wątroba produkuje i wydziela żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, neutralizuje toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, produkuje i składuje niektóre białka i enzymy, przekształca puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, sprzęga związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych produkowanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do ponownego wykorzystania i wydala niepotrzebne .

Jak pielęgnować wątrobę
Wątroba potrzebuje szczególnego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, unikanie niezdrowego jedzenia i nadwagi, unikania zatruć, unikania zbieraniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i małych posiłków, zredukowania spożycia olejów, delikatnych produktów do przyrządzania dań, unikania potraw smażonych, jedzenia w spokoju i powolnego przeżuwanie każdego kęsa, bowiem pospiesznie i niedokładnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wyłapać trujące substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do strawienia jedzenia.

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Do najpoważniejszych chorób wątroby zaliczają się: rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
Badanie ultrasonograficzne wątroby robi się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, by monitorować tą chorobę i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

 

https://usg-warszawa.pl/usg-jamy-brzusznej/

This entry was posted in Zdrowie and tagged . Bookmark the permalink.